Upravni odbor

PREDSJEDNIK: Mr.sc. Neven Miculinić, dr. med.

TAJNIK: Fedja Džubur, dr. med.

RIZNIČAR: Vilim Kolarić, dr. med.

PRVI DOPREDSJEDNIK: Prof. dr. sc. Neven Tudorić, dr. med.

DRUGI DOPREDSJEDNIK: Prim. dr. sc. Bojana Butorac – Petanjek, dr. med.

ČLANOVI UPRAVNI ODBOR HRVATSKOG PULMOLOŠKOG DRUŠTVA HLZ:

Dragan Arar, dr. med., Ljiljana Bulat Kardum, dr. med., Sanda Cincar Škrinjarić, dr. med., Ivica Mažuranić, dr. med., Nevenka Piskač Živković, dr. med., Sanja Popović Grle, dr. med., Jasna Tekavec Trkanjec, dr. med.,

Povijest

Hrvatsko pulmološko društvo Hrvatskoga liječničkog zbora osnovano je 25. studenoga 1945.godine kao Ftiziološka sekcija Zbora liječnika Hrvatske. Godišnja skupština održana 9. ožujka 1959. mijenja joj naziv u Pneumoftiziološku sekciju Zbora liječnika Hrvatske. Koncem osamdesetih godina prošlog stoljeća, tijekom predsjedničkog mandata prof. dr. Zdenka Radoševića ime je promijenjeno u Hrvatsko pulmološko društvo HLZ-a. Prvi predsjednik društva (a tada još Ftiziološke sekcije) je bio dr. Ante Nemanić u dva uzastopna mandata od po četiri godine (1945.- 1952.). Potom je za predsjednika izabran dr. Milan Žepić. Slijede dr. Pero Samardžija, dr. Milan Goldner te prim. dr. Hrvoje Harambašić. Dr. Stanko Krstić je od 1967. bio izabiran dva puta, a deset godina prije toga je bio i tajnik sekcije. Već u tim prvim počecima rada težište je bilo na stručnoj edukaciji članova putem stručnih sastanaka; ispočetka isključivo u Zagrebu, a potom i u drugim mjestima širom Hrvatske, od Osijeka do Klenovnika i Pule do Splita. Ispočetka je tematika sastanaka bila skoro isključivo tuberkuloza, a od pedesetih godina postaje opća pulmološka. Od 1961. godine Društvo (tada se još naziva „sekcija“) organizira svake godine veći skup posvećen temama iz pulmologije poznat starijim pulmolozima pod imenom „savjetovanje“. Ovaj se skup organizira u kontinuitetu otada sve do danas s iznimkom dvije ratne godine tijekom početka Domovinskog rata, i prerastao je u „godišnji skup hrvatskih pulmologa s međunarodnim sudjelovanjem“. Hrvatsko pulmološko društvo HLZ-a do sada je organiziralo ukupno 49 stručno – znanstvenih skupova te 6 kongresa.

Nakon dr. Krstića za predsjednika su birani prof. dr. Rajko Pardon te prim dr. Ivan Zdenković (obojica u dva mandata). Značajan obol osuvremenjavanju i radu Društva daju predsjednici Hrvatskog pulmološkog društva HLZ-a koji su bili i djelatnici Klinike za plućne bolesti Jordanovac: prof. dr. Zdenko Radošević i prim. dr. Mihovil Roglić senior. Od 1996. – 2005. predsjednik je društva prim. dr. Neven Rakušić, a od 2005. godine dr. Neven Miculinić koji je i sada aktualni predsjednik, izabran u kontinuitetu u već četvrti mandat. On je prethodno obnašao funkciju tajnika još od 1997. godine.

Zaslugom sadašnjeg predsjednika Društvo je ostvarilo vrlo dobru stručnu i znanstvenu suradnju s pulmološkim društvima iz regije (Austrijskim, Slovenskim, Mađarskim), a povezalo se i s Europskim respiratornim društvom (ERS). Reputaciji Društva značajno je pridonijelo sudjelovanje u do sada najvećoj multicentričnoj znanstvenoj studija akutnih egzacerbacija KOPB-a u svijetu: „ERS COPD Audit“ u 2012. Od 2018. godine svi redoviti članovi Društva su i članovi Europskog respiratornog društva (dvojno članstvo), što daje velike mogućnosti edukacije svima. Za predan rad u Društvu Skupština HLZ-a dodijelila je dr. Nevenu Miculiniću 2017. prestižno odličje „Ladislav Rakovac“.

Literatura:

1) Krstić S, Pardon R: Pneumoftiziološka sekcija. U  Keros P, urednik. Zbornik liječnika Hrvatske 1874-1974; Zagreb: izdavač Zbor liječnika Hrvatske; 1974: 271-272.

2) arhiva Hrvatskog pulmološkog društva HLZ-a.